Další akvarijní nemociV akváriu se nemusí nemoci vyskytovat jen díky parazitům, virům atd., ale i díky špatné kvalitě vody, krmení a celkově nevyhovujících podmínek.

Když si pročtete nejčastější onemocnění, kterými mohou akvarijní ryby trpět, zjistíte, že příznaky se často opakují a někdy je rozpoznání nemoci obtížné a 100% se dá určit až laboratorními testy. Abychom celou problematiku ještě více zamotali, tak si v tomto článku řekneme něco o příznacích, které se objevují ne díky nemoci, ale díky špatné péči a nevyhovujícím podmínkám, ve kterých jsou ryby chovány.

Jako první bychom se měli zaměřit na problémy související se špatnou stravou. Ryby mohou trpět jak nedostatkem vitamínů, tak i jejich přebytkem. Protože chci tento portál udržet srozumitelný především pro běžné akvaristy a nezaměřovat se na profesionály, kteří si čtou každý den odborné články japonských profesorů, tak nebudu zacházet do detailních popisů jednotlivých onemocnění, protože jsou pro běžného akvaristu nepoužitelné (jednotlivé příznaky se překrývají, neobjevují se všechny nebo se objeví něco, co není typickým symptomem).

Nesprávné krmení se může projevovat takto:

blednutí barev, zánět očí, krvácení do očí, zakalení rohovky (nemoc vyboulených očí) ... problém s očima často ukazuje na nedostatek nebo přebytek vitamínu A, ale jak říkám, není to pravidlo

nafouknutí, ztmavnutí barev, vodnatelnost, křeče, ztráta rovnováhy, ochrnutí skřelí a ploutví, nervové poruchy ... problém s nervovou soustavou a vodnatelnost často ukazuje na nedostatek nebo přebytek vitamínu B

ohnutí páteře, nádory na kůži a ploutvích, poškozené skřele, křehká stavba těla ... deformace těla často ukazují na nedostatek vitamínu C a D (deformace těla jsou nevratné, takže ryby se musí utratit)

degenerace jater, vysoká úmrtnost ryb, zpomalení růstu, špatné přijímání potravy ... špatný růst a nechuť přijímat potravu často ukazují na problém v dávkování vitamínu E

obecně se dá říct, že letargie, nepřijímání potravy, zhoršení růstu, vysoká úmrtnost potěru a náchylnost k nemocem je často způsobena nedostatkem vitamínů

nafouknutí přední části břicha, degenerace jater, vodnatelnost, pitva prokáže světlejší zbarvení krve a obalení vnitřních orgánů tukem ... tato nemoc je způsobena překrmováním suchou potravou, ale její určení je obtížné (100% určení až díky pitvě)

Co tedy říct ke krmení ryb? Snažte se krmit rozmanitou stravou (vločky, mražená, sušená, živá ...) a vyhýbejte se překrmování. Krmení by mělo zmizet během několika minut, pokud se válí po dně a ryby si ho nevšímají, tak je to jasná známka překrmování, což je jedna z hlavních příčin, proč v akváriu vypukají nemoci.

Ještě uvedu pár příznaků špatné kvality vody:

ryby se snaží vyskočit z akvária, zbarvení se mění v tmavé až černé - otrava amoniakem, nutná je okamžitá výměna vody

křeče, nerovnováha, polehávání po dně (otevřená tlama), třesoucí se ploutve - otrava dusičnany v důsledku nahromadění organické hmoty v akváriu (nutná je částečná výměna vody, odkalení dna a především vyčištění filtru)

pohyb u hladiny, lapání po dechu, šneci a ostatní živočichové se ze dna přesouvají blíže k hladině - nedostatek kyslíku ve vodě (nutné je zvýšit vzduchování a pohyb hladiny vody, možné přerybnění)

apatie ryb, rychlé (cukavé) pohyby, bílé žábry, snaha vyskočit z vody - možná otrava chlorem (především v letních měsících v městských oblastech), ryby je nutno přendat do nezávadné vody a vodu v akváriu nechat 1-2 dny odležet (chlor se vstřebá)

ryby nereagují, špatně přijímají potravu, tmavé zbarvení, tmavé, oteklé skřele, zpomalení růstu - možnou příčinou může být příliš nízká teplota

vyboulení očí - pokud není prokázáno bakteriální nebo jiné onemocnění, tak se jedná o důsledek celkově nevyhovujích podmínek, ve kterých jsou ryby chovány

zrychlené dýchání, ztráta rovnováhy (plavání na boku nebo břichem vzhůru) - možná otrava CO2, přemístit ryby do nezávadné vody a vyřešit problém s CO2

Nemoci se těžko určují a pro běžného akvaristu se dá říct, že je schopen rozpoznat a vyléčit jen pár z nich. Léčit akvarijní ryby je velmi obtížné, takže se snažte těmto problémům vyhnout. Pokud se podíváme na finanční stránku věci, tak na léčbu 3 neonek, které stojí dohromady 30 Kč si musíme koupit přípravek třeba za 100 Kč s tím, že výsledek není zaručen.

Tímto bych zakončil velkou kapitolu o nemocech, které se mohou v akváriu vyskytnout. Jak vidíte, jejich určení je obtížné a léčba není nikdy 100% úspěšná. Jak již bylo řečeno několikrát, dávejte si pozor na to, co do akvária dáváte (nové ryby, rostliny, krmivo z rybníků ... to vše by mělo projít karanténní nádrží). Pořiďte si testry vody a snažte se kontrolovat kvalitu vody v nádrži a na změny adekvátně reagovat. Dobrý akvarista by se měl soustředit na prevenci a ne na léčbu. Snažte se udržet akvárium čisté s kvalitní vodou a nemoci se vám vyhnou, nebudete pak muset přemýšlet nad hrůzami, které se vám v akváriu dějí a nad tím, jak je řešit. Věřte mi, ušetříte si spoustu starostí a problémů, které často nemusí mít jednoduché řešení a šťastný konec pro vaše ryby.


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 3. 9. 2015, 18:34 | Přečteno: 10638x | Kategorie: Nemoci | Napsal: admin


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!