Druhy onemocněníZákladním stavebním kamenem určení nemoci, která se u vás v akváriu objevila, je poznat, o jaký druh se vlastně jedná. Existují 4 skupiny nemocí, které se v akváriích objevují

Druhy onemocnění

Bakteriální:

Často se jedná o vysoce nakažlivé nemoci, které se mohou v akváriu šířit velmi rychle, pokud není nakažená ryba izolována. Bakteriální infekce se často vyznačuje nepřijímáním potravy, otoky, ztrátou zbarvení, zakalením očí, roztřepenými ploutvemi a plachým chováním. Tento typ onemocnění se dá poměrně úspěšně léčit.

Bakteriální rozpad ploutví
Infekční vodnatelnost
Tuberkulóza ryb
Myxobacteriosis
Aeromonas hydrophila
Vypadávání šupin

Plísňové:

Tento typ infekce je velmi často doprovázen nějakou spouštějící událostí, jako je povrchové poranění nebo jiný typ infekce (bakteriální ...). Jen v menším procentu případů se stane, že se plísňové onemocnění objeví samo o sobě. Ve většině případů se dá onemocnění rozpoznat podle bílých nebo šedých, vatovitých chomáčků kolem úst, skřelí a ploutví. Jak se plíseň rozšiřuje, tak napadá tkáň ryby, což může vést až k úhynu jedince. proti plísňovým onemocněním existuje celá řada přípravků a dá se léčit s velkou úspěšností.

Saprolegnia
Ichtyosporidióza
Branchiomycosis

Virové:

Jde o onemocnění, které se rozpoznává nejobtížněji a také se nejhůře léčí. Na některé viry neexistuje léčba a ryby se musí utratit. Viry se rychle šíří buď kontaktem nebo jednoduše vodou, proto je nutná okamžitá karanténa u napadených jedinců. Velmi často je vypuknutí onemocnění dáno špatnou kvalitou vody, ve které jsou ryby chovány.

Virové onemocnění skalár
Lymphocystis
Papillomatosis
Herpes virus
Rhabdovirus carpio
Aerocystitis

Parazitální:

Jedná se o mikroskopické organismy, které parazitují na těle nebo uvnitř těla ryb. Někteří parazité se rychle množí a dříve než si nemoci vůbec všimnete, tak mohou být rozšířeni po celém akváriu. Z tohoto důvodu je nutné ošetřit i celé společenské akvárium. Častým příznakem je otírání o předměty, výrůstky na těle, stáhnuté ploutve a ztráta zbarvení. K léčbě často stačí zvýšení teploty a přidání soli, ale nejde o univerzální léčbu, ta samozřejmě závisí na tom, jakým parazitem jsou ryby napadeny.

Kožohryz
Chobotnatka rybí
Bičíkovec zhoubný
Obrněnka hruškovitá
Hmyzomorka rybí
Krupička - kožovec rybí
Hlístice
Tetrahymenóza
Žábrohlíst
Střevní bičíkovci
Cryptobia branchialis
Krevní paraziti
Argulus foliaceus
Dactylogyridea
Glossatella, Heteropolaria
Glugea a Henneguya
Gyrodactylus salaris
Hexamita truttae
Nezmar
Kotevní červ
Ploštěnky
Černé tečky

<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 15. 9. 2015, 22:16 | Přečteno: 12653x | Kategorie: Nemoci | Napsal: admin


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!