Mořskou nemocí mohou trpět také rybyI mořské ryby mohou trpět mořskou nemocí. Ztrácejí rovnováhu a vypadají, že se jim chce zvracet. Tvrdí to německý zoolog Reinhold Hilbig. Studoval vlivy beztíže ve vodě. Šlo o součást výzkumu, jak na lidi ve vesmíru působí nízká gravitace.

Do malého akvária naložil 49 rybiček a "posadil" je do letadla. To pak začalo prudce stoupat, čímž simulovalo ztrátu zemské přitažlivosti. Jak uvádí deník Daily Telegraph, osm rybiček na stav beztíže reagovalo tím, že se začaly točit v kruhu.

"Naprosto ztratily cit pro rovnováhu a chovaly se jako lidé, když trpí mořskou nemocí," tvrdí Hilbig.

"Ryby se přestaly orientovat, byly naprosto zmatené a vypadaly, jako by se chystaly zvracet. Ve volné přírodě by se takové ryby staly obětí dravců, protože by nebyly schopné odplavat," dodává zoolog.


Ilustrační foto

Rybičky byly utraceny
Osm rybiček trpících mořskou nemocí bylo později utraceno. Jejich mozky byly zkoumány, aby se našla přesná příčina jejich zvláštního stavu.

"Zdá se, že za jejich dezorientaci mohla z velké části ztráta kontaktu mezi očima a pohybem vody, ale i vibrace," vysvětlil své závěry stuttgartský vědec.

Zdroj: www.novinky.cz


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 2. 5. 2009, 19:36 | Přečteno: 7198x | Kategorie: Blog | Napsal: admin


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!