Atlas akvarijních ryb

Atlas ryb - V - Vrčivka pruhovaná (Trichopsis vittata)

Vrčivka pruhovaná (Trichopsis vittata)
  • Kmen: Chordata
  • Třída: Actinopterygii
  • Řád: Perciformes
  • Čeleď: Osphronemidae (Guramovití)
Český název: Vrčivka pruhovaná
Latinský název: Trichopsis vittata
Anglický název: Croaking gourami
Objeveno: Cuvier, 1831.
Velikost: 6 - 6,5 cm
Původ: Asie
Biotop: Zadní Indie, Thajsko, Jižní Vietnam, Malajský poloostrov. Velké Sundské ostrovy
Teplota: 24 - 28 °C
pH: 5,5 - 7,5 pH
Tvrdost: 4 - 15 dGH
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Horní a střední část nádrže
Krmení: Všežravec, krmivo s rostlinnou složkou, vločkové, korýši, granule.
Min. vel. nádrže: Druhové 60l a Společenské 80l
Dop. počet ryb: Pár.
Snášenlivost: Mírumilovná
Rozdíly mezi pohlavími: Sameček je výrazně zbarven a má ve hřbetní, řitní a ocasní ploutvi několik prodloužených paprsků. Řitní ploutev je červenohnědě lemovaná. Samička je méně výrazně zbarvená a nemá příliš protažené ploutevní paprsky.
Délka života: Cca 5 let.
Odchov: Malá nádrž, jemnolisté rostliny, doplněné rostlinami plovoucími. Voda měkká, slabě kyselá. Tření je podobné jako u Betta splendes, avšak pěnové hnízdo si rybky stavějí pod vodní hladinou do spleti rostlin. Při tření vydávají hlasité vrčivé zvuky podobné zvukům dětské klapačky. Potěr se líhne za 36 hodin. Na hlavě má malé příchytné vlákénko, za které visí v hnízdě. Sameček nesbírá spadlý potěr; zaměřuje se jen na hlídání hnízda. Proto je lépe obě rybky po tření odlovit. Vlákénko na hlavě se u potěru postupně ztrácí, až zmizí úplně. Jakmile se potěr rozplave, je nutné jej krmit jemnou živou potravou. Až do vytvoření labyrintu musíme udržovat nízký sloupec vody (10 cm).
Charakteristika: Pro tyto ryby je charakteristické vydávání vrzavých zvuků při tření nebo při přelovování. Choulostivá na pokles teploty. Maji přídatný dýchací orgán labyrint, pomocí něhož dýchají atmosférický kyslík a potřebují volný přístup k hladině. Nádrž by měla být hustě osázená, včetně nějaké rostliny se širšími listy, aby pod ní mohl samec postavit hnízdo. Pravidelná výměna vody je žádoucí. Neprospívá při teplotách pod 20°C. Vyhovují jim menší až středně velká akvária s teplotou 25-26°C, pH kolem 6,5. Je ideální je chovat buď v přítomnosti jedinců stejného druhu či ve společnosti mírných a klidných rybek, jakými jsou druhy rodů Rasbora či Colisa. Ryby mají raději přítmí, proto je použití plovoucích rostlin ideální. Vrčivky jsou dobří skokani, proto akvárium je nutné přikrýt. Další názvy = Tenops pumilus = Trichopsis pumilis = Trichopsis pumilus = Vrčivka modrá. Další názvy = Ctenops vittatus = Osphromenus vittatus = Trichopsis vittatus.


Doplnit informace ( Přihlásit)

Hledat fotografie Trichopsis vittata na
Google Seznam Yahoo Centrum

Hledat videa Trichopsis vittata na
YouTube
31. 8. 2008, 19:05 | Rozměry: 360x223 px | Zobrazeno: 5858x | Vložil: