Tipy a Triky (Otázky a odpovědi)


Zde naleznete otázky, které nám nejčastěji pokládáte a naše odpovědi na ně:

Obsah




Není moc akvaristů, kteří by začínali hned v nějakém obrovském měřítku. Většina lidí chce nejdříve menší akvárium a postupně se propracovávat k větším. Problémem je, že v menších akváriích se daleko obtížněji udržují stabilní podmínky (pH, teplota, CO2 ...). I malá změna má velký vliv na podmínky v nádrži. U velké nádrže jsou parametry vody stabilnější a tudíž mnohem jednodušší pro začínajícího akvaristu. Rozhodně tedy nelze na začátek doporučit akvárium o 30 litrech. Jako rozumné minimum, kde už má akvarista i jistý komfort při výběru ryb a rostlin, je kolem objemu 100 litrů s tím, že hlavní je především délka akvária, takže v rozměrech něco jako dxšxv 80x35x35 ... myslete při tom na osvětlení (kryt), který se nedělá ve všech rozměrech, takže aby vám na akvárium pasoval.



Díky moderní technice, která se postará o dostatek světla v akváriu, přichází v úvahu libovolné místo ve vašem bytě. Dbejte ovšem na následující:

1.) Měli byste mít možnost akvárium pohodlně pozorovat (od toho si ho přeci pořizujete) ... hlavním kritériem je výška očí, když sedíte ... u akvária většinou nestojíte a ani neležíte ;)
2.) Musíte mít dostatek prostoru na jeho údržbu ... pohodlně se dostat k filtru, elektrickým zařízením atd..
3.) V blízkosti akvária by měla být aspoň jedna elektrická zástrčka.
4.) Neumisťujte akvárium naproti oknu, pod okno nebo přímo na parapet, vyhnete se tak problémům s přehříváním a přesvětlením (v letních měsících) a nebudete podporovat růst řas

Jako dodatek bych rád uvedl, abyste věnovali zvýšenou pozornost stojanu pod akváriem. Buďte si 100% jisti, že stojan unese plně zaplněné akvárium.



Tohle je otázka na delší diskuzi. Akvaristé se sami mezi sebou neshodnou, zda je lepší pozadí používat nebo ne. Důležitou otázkou je, zda chcete mít akvárium někde v rohu místnosti nebo uprostřed. Uprostřed místnosti chcete na akvárium vidět ze všech stran a pozadí se tedy spíše nepoužívá. Pokud je akvárium v rohu nebo prostě u zdi a vy nechcete, aby byla vidět zeď nebo zařízení za akváriem, je rozumné pozadí použít. V úvahu přichází tapety, natřená zadní strana akvária, 3D pozadí atd... Pozadí také pomáhá zvýraznit rybky v akváriu (proto se často používá jednoduchá černá barva). Dalším faktem je, že ryby z řek jsou přirozeně zvyklé na koryta a tudíž jim především 3D pozadí bude navozovat pocit koryta řeky a břehu. U ryb žijících v jezerech nebo na útesech to až takovou roli nehraje. U 3D pozadí zase musíte brát v úvahu, že zabírá prostor v akváriu a tím ubírá objem čisté vody v nádrži. Všechny varianty mají svá pro a proti a dříve, než se do čehokoliv pustíte, je dobré, si všechno alespoň trochu promyslet.



Do akvária nikdy nedávejte kořeny přinesené z přírody (s výjimkou kořenů z rašelinišť), kameny obsahující vápenec, schránky mořských měkkýšů (ulity, lastury ...), čerstvé skořápky kokosových ořechů a pomalované předměty, jejichž barvy se ve vodě rozpouštějí. Do akvária nepatří také špičaté předměty a předměty s ostrými hranami, o které by se ryby mohly poranit. V zásadě nevkládejte do akvária nic, co by se mohlo při dlouhodobém pobytu ve vodě rozpouštět, rozpadat nebo něco uvolňovat, protože tohle všechno bude mít vliv na vodu v akváriu. O tom, že někteří si do akvárií vkládají malé potápěče, vraky lodí a podobné věci se bavit nebudu ... to je na osobním vkusu každého z nás ;).



Kalná voda vzniká kvůli zvířenému hnojivu ze substrátu dna, které se postupně ve vodě rozpouští. Rostliny a filtr se podílí na tom, že tento zákal pomalu ale jistě mizí. Rostliny postupně hnojivo odebírají jako svou výživu, filtr odstaní z vody hrubší rozptýlené částice. Postupně se voda vyčistí. Při zakládání akvária může zakalení zmizet až po několika týdnech, takže nepanikařte, že za 2 hodiny není z kalné vody křišťálově čistá. Dejte tomu trochu času.



Hnědavé zbarvení vody způsobuje často kořen, z něhož se uvolňují huminové kyseliny. Toto zbarvení vody je neškodné a později téměř úplně zmizí při pravidelných výměnách vody. U ryb žijících ve vodě s nízkým pH, je toto zbarvení naopak prospěšné (ryby z řeky Amazonky).



Bílý hlen na stěnách se tvoří kvůli usazování bakterií, které se živí bílkovinami z vody. Tento hlen je pro rostliny i ryby zcela neškodný. Později ho buď zlikvidují plži, nebo se odstraní při čistění skla. Starostlivé čištění skla v této chvíli není nutné.



Filtrační uhlí (zpravidla speciální dřevěné uhlí) odstraní z akvária látky, které jsou rozpuštěné ve vodě. Jeho použití má význam například tehdy, když je potřeba po léčbě nemocných ryb odstranit z akvária zbytky použitých přípravků. Filtrační uhlí je takto účinné pouze několik dnů, později funguje již jen jako náplň pro mechanickou filtraci. Protože se na něm neusazují bakterie, nezajišťuje biologickou filtraci akvarijní vody. Filtrační uhlí navíc nemá žádné póry, a jeho nevýhodou proto je, že se rychle ucpe. Zásadní nevýhodou je, že z vody odstraňuje i užitečné látky, které je poté nutno do vody opět přidat (různé přípravky z prodejen, které ovšem nikdy plně nenahradí užitečné látky, které se v akváriu přirozeně vytvořily). Aktivní uhlí by se proto mělo používat jen v nejnutnějších případech.



- Ryby se k sobě musí hodit svými životními projevy. Existují „hravé“ druhy, které tahají jiné ryby za prodloužené konečky ploutví nebo "rváči", kteří ztěžují život klidným druhům. Pořídit si do akvária 20 cm dravce a hejno neonek nebude dělat dobrotu.
- Do malé nádrže se hodí pouze druhy, které nedorůstají příliš velké délky. V některém zdejším článku se podrobněji podíváme na to, jak vypočítat počet ryb na velikost nádrže.
- Ryby chované v jednom akváriu musí mít podobné nároky na kvalitu vody a její teplotu (Tetra neonová z Amazonie a tlamovec z afrického jezera k sobě prostě nepatří)
- Každý druh se s oblibou zdržuje v určité části vodního sloupce, proto je vhodné osadit akvárium tak, aby každý druh obýval nějakou část akvária (dno, střed, hladinu ...)
- Vždy je lepší pořídit si od jednoho druhu více ryb (pokud jde o hejnovou rybu). Koupit si 2 neonky do 200 litrového akvária je zbytečné ... ryby nevyniknou a budou strádat, protože nejlépe prosperují v hejnu. Myslete na to při koupi. 5 druhů s více zástupci je lepší než 30 druhů a od každého jedna rybka ;)
- Kupujte pouze zdravé ryby. Koupit si nějakého polomrtvého chcípáčka jen proto, že jste ten druh dlouho hledali je hloupost. Do akvária si tak maximálně zavlečete nějakou nemoc. Pro byste neměli kupovat ani rybky z akvárií, kde jsou leklé ryby ... ukazuje to na neprofesionalitu akvaristiky a opět hrozí to, že rybky jsou infikované. Kupujte jen ryby ze zdravě vypadajících nádrží.



Ryby nemají oční víčka, takže to vypadá, že nikdy nespí. To ale není pravda. Když si potřebují odpočinout, stáhnou se do té části akvária, kde je nejklidnější voda. Tam spotřebovávají méně energie a tráví několik hodin v určitém druhu spánku. Třeba mřenky nádherné při tom vypadají skoro jako mrtvé.



Ryby nedýchají na rozdíl od lidí plícemi, nýbrž žábrami. Ústy nabírají vodu a protlačují ji kolem silně prokrvených žaberních lístků. Přitom přechází ve vodě rozpuštěný kyslík do krve. Voda pak opouští žaberní dutinu ryby pod skřelemi, které se pravidelně otevírají a zavírají. Kromě toho přijímají ryby podobně jako všichni ostatní živočichové včetně člověka kyslík ještě také kůží. U některých druhů ryb se navíc vyvinuly ještě další dýchací orgány.



Tablety se nechají jednoduše klesnout na dno. Tam je žerou ryby, které žijí na dně nebo v nejspodnější části vodního sloupce. Tableta se může také připevnit na čelní stěnu akvária. To má tu výhodu, že se může pohodlně sledovat, jak ryby krmivo spotřebovávají a kdy potřebují přidat.



Mražená potrava se menším rybám podává tak, že se odlomí kousek z tabulky, zakápne vitamínovým preparátem a vhodí do vody. Úlomek plave na hladině a postupně od povrchu dovnitř taje. Patentky budí při tání dojem, jako kdyby se dokonce hýbaly. Proto je s oblibou přijímají i dravé ryby, které jinak reagují pouze na pohybující se kořist. Velkým rybám se musí nechat mražená potrava nejprve ve zvláštním šálku nebo v misce s teplou vodou rozmrazit. Jinak by spolkly najednou celou, ještě zmrzlou část tabulky a mohly by si tak poškodit žaludek.



Rostliny produkují kyslík (ve dne), který ryby potřebují stejně jako lidí i všichni ostatní živočichové k dýchání. Kyslík se uvolňuje při fotosyntéze. K tomu, aby fotosyntéza probíhala, potřebují rostliny světlo jako zdroj energie.

Rostliny čistí vodu od látek, které jsou pro ryby jedovaté. Ke svému růstu potřebují rostliny například dusík. Ryby ho vylučují v moči a výkalech. Dusík se v akváriu hromadí a postupně by otrávil vodu. Rostliny se postarají o to, že k této situaci nedojde. Odebírají dusík svými listy nebo kořeny a odstraňují ho tak z vody. Díky tomu rostliny významně přispívají k dobré kvalitě akvarijní vody.

Rostliny slouží jako třecí substrát. Mnoho rybích druhů klade své jikry při tření s oblibou do určitých rostlin, zpravidla jemnolistých. Pokud tyto rostliny v akváriu nejsou, chybí rybám ten správný stimul, aby se vytřely.



Plži se dostanou do akvária snadno s rostlinami, na nichž často ulpí vajíčka. Vůbec to nevadí – plži jsou užiteční, protože v akváriu likvidují nejrůznější zbytky. Požírají zbytky krmiva, odumřelý rostlinný materiál, řasy i uhynulé ryby. Neměli by se však v akváriu nadměrně přemnožit. Tip pro ošetření: pokud je v akváriu příliš mnoho plžů, musí se z nádrže odstranit. Nejsnáze se to podaří, když se nalíčí past. Nakrmte nejprve ryby a potom položte na plochý kámen jednu nebo dvě krmné tablety. Po určité době budou tablety obsypány plži, kteří se jimi budou živit. Stačí je pak jen vysbírat.



Pokud kupujete zářivky do zakoupených krytů, kupujete je v akvaristice, takže se toho moc zkazit nedá. Na každé zářivce je uvedeno k čemu slouží (podpora růstu rostlin, vyniknutí barvy ryb ...). Pokud si chcete udělat všechno sami a kupovat levnější osvětlení v normálním obchodě, je to na delší článek, který se na stránkách dříve nebo později objeví ;).



Opět téma na delší diskuzi ... záleží na mnoha faktorech (jaké máte rostliny, jak intenzivní osvětlení ...). V některém článku bude toto téma podrobněji rozebráno. Vycházejte z toho, že pokud chcete v akváriu živé rostliny, bez světla se neobejdete. Nikdo vám nemůže říct, že přesně 10 hodin je správná doba. Vše záleží na vašem akváriu a na tom, jak v něm udržet rovnováhu (ryby x rostliny x řasy). Čím více světla, tím více hnojiva potřebují rostliny, aby se v akváriu neobjevili řasy. Čím více světla a živit, tím rychlejší růst rostlin a intenzivnější fotosyntéza = více kyslíku ve vodě atd... akvárium je systém, kde je všechno propojené a všechno se vzájemně ovlivňuje. Experimentujte a určitě přijdete na to, jak dlouho svítit (cca mezi 9 - 14 hodinami denně).



Pokud si koupíte bombu se stlačeným CO2 a dávkovacím zařízením pro akvária, tak obsluha není složitá. Na druhou stranu vám opět nikdo neřekne, jak přesně dávkovat. Všechno je o zkušenostech (není se čeho bát). CO2 je důležité pro rostliny. Pokud máte silné osvětlení a svítíte dlouho, musíte do akvária přidávat CO2 nebo se vám v něm objeví řasy. Některé rostliny bez přidávaného CO2 špatně rostou



Při výběru rostlin dbejte na následující základní pravidla:

1.) Náročnost rostlin na péči by měla odpovídat nárokům vašich ryb.
2.) Informujte se o velikostech rostlin, které si vyberete. V menších akváriích byste museli větší rostliny stále zkracovat, což jim dlouhodobě neprospívá.
3.) Rostliny tvořící trávník patří do popředí, vyšší rostliny umisťujte na okrajích, popřípadě do pozadí. Velmi dekorativní, tzv. solitérní rostlina může oživit i střed. Dbejte také na to, aby rybám zůstal po osázení akvária rostlinami ještě dostatečný prostor na plavání. 4.) Rostliny by si měly odpovídat svými nároky na kvalitu a teplotu vody (je to stejné jako u ryb)



Ryby jsou chladnokrevná zvířata s proměnlivou tělní teplotou, která se přizpůsobuje teplotě vodního okolí. Těžko snášejí prudké teplotní změny. Nevylévejte je proto okamžitě do akvária, ale položte je nejdříve v sáčku na hladinu. Počkejte, až se vyrovná teplota vody v transportním sáčku a v akváriu. To trvá nejméně 15 minut. Pak sáček otevřete a postupně smíchejte transportní vodu s vodou v akváriu: kelímkem přilévejte vodu z akvária do sáčku, pak sáček překlopte a nechte ryby vyplavat.



Ten, kdo má s rybami málo zkušeností zpravidla překrmuje. Není lehké se vzdát pohledu, který poskytuje hejno ryb, jež se při spatření pečovatele okamžitě vrhne k přednímu sklu a zdánlivě hladově žebrá. Musím vás varovat: Krmte raději méně než více. Trvale přežrané ryby jsou náchylné k nemocem. Osobně nesouhlasím s tím, že je potřeba krmit 2x denně atd.. Krmit 1 denně s tím, že vše musí být do 5-10 minut sežrané a bez problémů 1 den v týdnu nekrmit. Krmení by nemělo dopadat na dno a tam zůstávat ... pokud to tak je, tak překrmujete. Nebojte se toho, že vám rybka za 3 dny lekne, protože jste ji nekrmili. Ve volné přírodě taky nedostává 3 pravidelné chody denně. Tím samozřejmě neříkám, že je máte krmit 2x do měsíce. Všeho s mírou.



Automatické topné zařízení zajišťuje spolehlivě stálou teplotu v akváriu. Na obsluhu nejjednodušší jsou topení se stupnicí ve stupních Celsia na regulačním ovladači. Je třeba pouze nastavit požadovanou teplotu například 24°C. Teplota vody se pak bude pohybovat mezi 24 a 25°C. Větší přesnost není nutná, protože drobné výkyvy o jeden až dva stupně rybám neškodí. Topné tělísko se zpravidla instaluje v zadním rohu akvária tak, aby kolem něj cirkulovala voda a teplota se rovnoměrně rozprostřela v celé nádrži.



Protože se nákazy v akváriu šíří velmi rychle, je důležitý okamžitý zásah. Následující tipy by vám mohly pomoci:

1.) Jen málo veterinárních lékařů má zkušenosti s onemocněními ryb. Také nebývají okamžitě k zastižení. V mnohých odborných prodejnách vám mohou rychle a jistě pomoci.
2.) Poznamenejte si změny chování a příznaky nemoci, abyste je mohli odborníkovi co nejpřesněji popsat
3.) Nesáhněte bez rozmyslu po jakémkoliv léku. Otření lékem, který má být dobrý na všechno, je málo užitečné. Pro ošetření příslušné nemoci je třeba použít vždy odpovídající lék. V odborných prodejnách vám ho pomohou vybrat.
4.) Při aplikaci léku se řiďte přesně dávkami, které jsou předepsány. Pro určení dávek musíte vědět, jaký objem má vaše akvárium. Pro výpočet objemu platí pravidlo: délka x výška x šířka v cm / 1000 = objem nádrže v litrech
5.) Pokud vidíte, že je na tom rybka extrémně špatně, je mnohdy lepší jí ušetřit trápení. Nejhorší možnou variantou je přístup: "Nevím jak ji léčit, ale aspoň ji nechám v klidu dožít v akváriu". Podívejte se podrobněji na zdejší články o nemocech, určitě v nich najdete podrobnější informace, jak situaci řešit.


Důležité: Nikdy nepoužívejte současně léky a prostředky pro úprau vody. Účinek léků by tím mohl být silně snížen.
Upozornění: Zpravidla musí být ryby léčeny přímo v akváriu, ve kterém žijí. Přenesení nemocných ryb do karanténní nádrže je většinou málo účinné, protože i zdánlivě zdravé ryby již mohou být nakaženy.