Moji Corydoras AdolfoiTento panceřníček pochází z přítoku Horního toku řeky Rio Negro v Jižní Americe. Byl objeven v roce 1982 Burgessem. Často se v akváriích plete s jeho bratry Corydoras Duplicareus a Corydoras Davidsandsi. Corydoras Adolfoi má oproti Corydoras Duplicareus užší hřbetní pásek a jsou v dospělosti celkově drobnější než Corydoras Duplicareus.

Moje Corydoras Adolfoi jsem zakoupil v srpnu roku 2008. Osm kusů velkých asi 3cm jsem umístil do 25 litrové nádrže s rostlinkami Anubias a Cryptocoryne. Ryby byly krmeny převážně mraženým cyklopem a patentkami, živými artemiemi a sem tam sušeným krmivem Sera Vipan. K mému údivu nastal na konci září téhož roku výtěr pro který je typické zvláštní chovaní tzv,,škubaní“ kdy rybky pomalu plavou a pak sebou jakoby,,škubnou“ a rychle mizí někam do houštin. Z výtěru bylo 16 jiker, které ovšem všechny plesnivěly v důsledku, že jsem neměl pro ně namíchanou vývojovou vodu. Další výtěr byl v říjnu tentokrát 13 jiker z kterých přežilo 8 jedinců. Poté následovaly výtěry každý týden až čtrnáct dní a počty jiker kolísaly mezi 90 až 10 jikrami. Od jedné samice jsem měl maximální rekord 46jiker. Z kterých byla úspěšnost odchovu 80%. Ryby jikry nejčasněji lepí pod listy rostlin(anubias) a na sklo, často i těsně pod vodní hladinu. Všiml jsem si, že moje chovná skupina nenakladla nikdy ani jednu jikry do jávského mechu, naproti tomu jak všichni víme tak Corydoras Duplicareus kladou jikry do jávského mechu nejraděj.

Vývoj a růst:

Vývoj jiker trvá 5-6 dní při teplotě 26°C a plůdek se rozplave za 4 dny. Jako první potrava se nejčastěji poslouží živá artemie, která po pár hodinách klesá ke dnu a je pro potěr snadno ulovitelná. Můžeme také použít spařený nebo mražený plankton. Jako doplněk různá prachová a sušená krmiva. Potěr ve věku dvou týdnů dosahuje délky cca 1cm a je pro něj charakteristické kropenaté zbarvení. Ve čtyřech týdnech života se potěr začíná vybarvovat a taky zpomalovat růst, kdy již můžeme začít přidávat mražené krmení např.patentky. V tomto věku je již nutné tyto ryby začít krmit nasekanými nítěnkami alespoň jednou denně, jinak se jeho růst,,zastaví“. Vybarvovaní probíhá jednotlivě první se vybarvují pásky kolem očí pak oranžová skvrnka zároveň z černým páskem, který se vybarvuje od oranžové skrvny a ocasního násadce dál kde se spojuje. Potěr roste velmi pomalu a tak v 3-4 měsících života dosahuje délky cca 2cm. V tomto období se růst ještě zpomalí a tak ryby v 5-6 měsících života mívají délku asi 2,5-3cm. V této délce jsou ryby dostatečně velké na to, aby byli prodávány.

Závěr:

Tak jako ostatní ryby tak i tento panceřníček pomalu odchází z jeho slávy důsledkem neustálého zdražovaní elektřiny, vody atp.. a naopak neustálím snižováním výkupních cen. Doufám, že jsem pro trochu lidí přiblížil tohoto nesmírně nádherného panceřníčka a doufám že to za pár let nebude další ,,pohřbená“ ryba.

Zdroj fotek: http://www.planetcatfish.com

Ohodnoťte článek
1 | 2 | 3 | 4 | 5
Průměr- 0.01

Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 37 in /data/web/virtuals/127251/virtual/www/inc/navigace_clanky.php on line 5

<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 24. 5. 2009, 12:09 | Kategorie: O rybách | Napsal: | Vytiskni stránku


Komentáře návštěvníků: 2
.:. Lukino | Zaslat odpověď | 2009-11-30 21:54:13

Moc hezký panceřníček, líbí se my i více než panda, ale ještě jsem jej nikde neviděl. Tady je to poprvé a děkuji za seznámení s tímto druhem.

.:. Filip | Zaslat odpověď | 2011-12-20 00:12:30
Ahoj, je fakt nádhernej, já mám 5x pand a líbí se mi, ale tohle je pecka, díky.


Přidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!