Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 5. částPodrobnější popis rodu Melanochromis, což jsou zástupci afrických cichlid ze skupiny Mbun. Tento rozsáhlý rod zahrnuje celkem 15 druhů. Některé druhy byly přesunuty do rodu Pseudotropheus, takže je v označeních poměrně zmatek. Opět se jedná o endemický rod jezera Malawi ve východní Africe. Druhým rodem je Petrotilapia, což jsou pěkně barevné rybky, které jsou ale výrazně agresivní. U obou těchto rodů je třeba počítat s agresivitou, teritoriálním chováním a přizpůsobit tomu nádrž.

10. Rod Melanochromis - pro zástupce této skupiny je vhodné akvárium s objemem alespoň 250 litrů s tím, že délka musí být minimálně 1 m. Důležitá je silná filtrace, ale to je zásadní u všech afrických cichlid. Teplota by se měla ideálně pohybovat v rozmezí 24 - 25 °C a pH 7,5 - 8,5. Osvětlení nesmí být příliš intenzivní, protože u těchto ryb může vyvolávat stres. Nicméně na druhou stranu intenzivní světlo způsobuje rychlejší růst řas, které tyto ryby milují, takže je důležité najít nějaký kompromis mezi oběma extrémy. Tím se dostáváme ke krmení, které by mělo být přizpůsobeno tomu, že většina těchto ryb jsou všežravci.Samci jsou dominantní a stejně jako u valné většiny afrických cichlid je dobré mít v akváriu jednoho samce a 3 - 5 samic. Vhodný je skalnatý terén s mnoha úkryty.

Obvykle se jedná o menší štíhlé rybky s podélným pruhováním (černé, žluté nebo modré pruhy). Většinou je tu výrazný sexuální dimorfizmus (samci se dají od samic snadno odlišit). V nedávné době bylo několik druhů přesunuto do rodu Pseudotropheus. V následujícím výčtu si ukážeme jen některé známější druhy.

A. Melanochromis auratus - někdy je označována jako "Golden mbuna". Je to endemit jižních oblastí jezera Malawi. Jedná se o agresivní rybu, která by neměla být chována s klidnými rybkami, které by "terorizovala". Výhodou tohoto druhu je, že samci a samice mají odlišná zbarvení, přičemž samice jsou žluté s černým pruhováním, takže v akváriu barevně vyniknou. V přírodě se jedná o všežravce, ale v akváriu by jejich hlavní potravu měla tvořit především rostlinná složka.


Tlamovec Melanochromis auratus samec


Tlamovec Melanochromis auratus samice

B. Melanochromis cyaneorhabdos - rozšíření je známé kolem ostrova Likoma. Dalším běžným názvem je také "Electric Blue". Jedná se o menší rybku, která potřebuje dostatečné množství úkrytů. V přírodě se jená o všežravce, v akváriu by měla většinu stravy tvořit rostlinná složka.


Tlamovec Melanochromis cyaneorhabdos


Rozšíření Tlamovce Melanochromis cyaneorhabdos

C. Melanochromis joanjohnsonae - poměrně agresivní ryby, které se vyskytují kolem ostrova Likoma. V tomto případě je potřeba zkušenější chovatel, který si bude umět poradit s jejich agresivitou (především u samců v době tření). Jinak je v akváriu potřeba více úkrytů. Ryba je běžně označována jako "Pearl of Likoma".


Tlamovec Melanochromis joanjohnsonae samice

D. Melanochromis johannii - samci jsou velmi agresivní a je třeba je chovat s druhy, které mají podobný charakter. Chov se doporučuje spíše pokročilým akvaristům. Výhodou je, že samci jsou modří a samice žluté, takže v akváriu vyniknou obě pohlaví.


Tlamovec Melanochromis johannii

E. Melanochromis parallelus - samci jsou velmi agresivní a je třeba je chovat s druhy, které mají podobný charakter. Chov se doporučuje spíše pokročilým akvaristům. Druh byl sloučen s druhem Melanochromis loriae, takže teď je na internetu můžete najít i pod tímto jménem.


Tlamovec Melanochromis parallelus

11. Rod Petrotilapia - tento rod zahrnuje většinou agresivní druhy, které jsou vhodné pro pokročilé akvaristy.

A. Petrotilapia microgalana - jediné známé rozšíření je na západním břehu jezera Malawi. Samci jsou do modra zatím co samice jsou žluté. Jde o agresivní ryby, které musí být chovány s druhy s podobným charakterem. Jedná se o všežravce, který nepohrdne mixem mražené, sušené a živé potravy. Důležité je do jídelníčku zařadit i řasy a zeleninu.


Tlamovec Petrotilapia microgalana samec


Tlamovec Petrotilapia microgalana samice


Rozšíření Tlamovce Petrotilapia microgalana

Odkazy na další články:

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 1. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 2. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 3. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 4. část

Rody afrických cichlid z jezera Malawi (skupina Mbun) 6. část

Videa se známějšími druhy afrických tlamovců

Videa s africkými tlamovci 2.část

Akvárium pro chov afrických mbun

Cichlidy z jezera Malawi

Skupina Mbun z jezera Malawi

Skupina Astatotilapia z jezera Malawi

Skupina Haplochromis z jezera Malawi

Zdroje infomací a fotek: https://www.flickr.com/people/butsky/, http://en.wikipedia.org/, http://fish.mongabay.com/, http://animal-world.com/,http://fish.mongabay.com/mbuna.htm, http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/fish_list.html, http://www.bigskycichlids.com/, http://laquacavederemou.free.fr/, http://www.bigskycichlids.com/

Ohodnoťte článek
1 | 2 | 3 | 4 | 5
Průměr- 0.53


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 22. 6. 2015, 20:21 | Kategorie: O rybách | Napsal: admin | Vytiskni stránku


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!