Filtrace pro africké cichlidyFiltrace je v akváriích s rybami z oblasti afrických jezer klíčová. Pokud chcete mít zdravé prosperující akvárium, tak se bez dobré filtrace neobejdete. Pojďme se společně podívat, na co se při výběru filtru zaměřit a co by měl filtr v těchto akváriích splňovat.

Jednou z klíčových věcí při chovu afrických cichlid je otázka filtrace. Úkolem filtrů je udržet vodu v nádrži čistou a bezpečnou. Dobrý filtr by měl odstranit toxiny a nebezpečné chemické látky, které se ve vodě vytvářejí díky krmení, odpadům ryb a tlením organické hmoty. V akváriu s africkými cichlidami je toto vše podstatné, protože v těchto nádržích se nebezpečné hladiny toxinů vytváří velmi rychle.

Samotnou filtraci lze rozdělit na 3 složek: mechanické, biologické a chemické

Mechanická filtrace

Nejlépe ji lze popsat jako proces odstraňování větších odpadních částic z vody. Toho je dosaženo ve filtru většinou pomocí molitanových médií. Tyto filtrační vrstvy by měly být uspořádány od nejhrubších po nejjemnějších a v nejlepším případě jsou umístěny na začátku filtračního procesu. V mechanických médiích se také mohou vytvářet prospěšné bakterie, ale není to jejich primární funkcí.

Biologická filtrace

Stručně řečeno úkolem biologické filtrace je rozklad toxických odpadů ve vodě na bezpečné netoxické formy. Jde o přírodní filtrační systém skládající se z bakteriálních kolonií, které se vytváří na vybraných filtračních médiích a když přes ně voda přechází, tak se v ní rozkládají nebezpečné látky (např. dusitany) na neškodné látky (např. dusičnany). Mezi nejčastější filtrační média tu patří keramické kroužky, zeolitové kroužky, různé druhy bio kuliček a molitanů. Biologická filtrace potřebuje několik týdny k tomu, aby začala probíhat (potřebují se vytvořit užitečné bakterie).

Chemická filtrace

K chemické filtraci slouží ve filtru aktivní uhlí, které odstraňuje z vody různé chemické látky. Životnost těchto médií je poměrně krátká a v akvaristice se používá spíše v případech, že se z vody potřebují dostat specifické látky, které se tam dostaly třeba při léčbě ryb. Zpravidla se aktivní uhlí nedoporučuje ve filtru používat nepřetržitě.

Pro lepší představu si ukažme, co vlastně aktivní uhlí z vody odstraní a co ne.

Aktivní uhlí odstraní: rozpuštěné organické molekuly, léky, antibiotika, barviva, chlor, chloramin a některé těžké kovy

Aktivní uhlí neodstraní: amoniak, dusitany, dusičnany, fosfáty a anorganické soli


Do filtrů existuje nepřeberné množství náplní

Typy filtrů

Interní (vnitřní) filtry

Vyrábí se v mnoha různých velikostech a mohou obsahovat vše od molitanových médií po keramické kroužky a aktivní uhlí. Filtry fungují velmi dobře, vytváří kvalitní proudění vody (voda zůstává v akváriu, takže na rozdíl třeba od vnějšího filtru jí není potřeba "vysávat" z akvária, pak ji hnát tlakem přes filtrační média a nakonec ji zase pracně pumpovat zpět do nádrže). Nevýhodou je, že zabírají místo v akváriu a mají jen omezený prostor pro filtrační média.


Interní filtr má omezené místo pro náplně

Vnější (kanystrové) filtry

Pravděpodobně nejoblíbenější filtry a asi i nejvhodnější pro menší akvária s africkými cichlidami. Existují v nepřeberném množství velikostí a provedení, ale všechny sdílejí stejné výhody. Dobrá průtočnost, spousta místa pro filtrační média (například ve srovnání s vnitřním filtrem) a filtr v akváriu nezabírá žádné místo (krom hadic na sání a vhánění vody do akvária).


Externí filtry patří k nejoblíbenějším

Závěsné filtry

Kompromis mezi vnitřním a vnějším filtrem. Filtr bývá umístěn na zadní stěně akvária (mimo nádrž), takže nezabírá místo v akváriu a vodu není třeba hnát na takovou vzdálenost jako v případě vnějšího filtru. Na druhou stranu nemají velký filtrační objem ani příliš místa pro filtrační média. Hodí se spíše pro menší akvária a jen těžko budou vyhovovat potřebám nádrží s africkými cichlidami.

Jímkové filtry

Tyto filtry jsou vždy tou nejlepší možnou variantou, ale je potřeba velké množství místa, takže se využívají převážně u velkých nádrží, kde je velký podstavec, kam se mohou tyto filtry schovat. V podstatě jde o nádrž s mnoha jímkami, kam se vhání voda z akvária. V této nádrži dochází k průtoku vody přes filtrační média, může zde docházet k ohřevu vody a pak je čistá voda vháněna zpět do akvária. Výhodou je to, že v podstatě nejste prostorově omezeni a do filtrační nádrže si můžete dát jakákoliv filtrační média v libovolném množství a velikosti.


Na jímkové filtry je potřeba více prostoru

Půdní filtr

Jde o filtr, který je umístěn pod substrátem přes který nasává vodu a tu filtruje. Jde o starší typ, který se dnes už příliš nepoužívá a rozhodně se nehodí k africkým cichlidám. Hlavní nevýhodou to, že když se něco pokazí, tak musíte "vybagrovat" celé akvárium, abyste se k filtru vůbec dostali.

Jak si vybrat filtr k africkým cichlidám?

Zlatým pravidlem je, že filtry by měly přefiltrovat za 1 hodiny minimálně 5x objem vody v akváriu, takže pokud budete mít akvárium o čistém objemu vody 200 l, tak filtr by měl být schopen za 1 hodinu přefiltrovat minimálně 1000 l vody. Dalším dobrým nápadem je použít raději dva menší filtry než jeden velký. Má to mnoho výhod, ať už jde o údržbu nebo o to, že když jeden z nich doslouží, tak druhý stále filtruje. To je důležité především tehdy, když nejste delší čas doma nebo nemáte možnost obstarat nový filtry "na počkání" v případě, že se ten jediný, který máte doma, porouchá.

Shrnutí:

Důležitá je velikost vaší nádrže. Počítejte s tím, že musíte přefiltrovat minimálně 5x čistý objem vody v akváriu za 1 hodinu.

Vyberte takový filtr, který splní veškeré požadavky na filtrační média. Důležitá je především biologická a pak mechanická filtrace. Čím větší objem filtračních médií se do filtru vejde tím lépe.

Pokud používáte vnější, závěsné nebo vnitřní filtry, pak jsou dva menší filtry lepší než jeden velký.

Odkazy na další články:

Snížení agrese v akváriu s africkými cichlidami

Akvárium pro chov afrických mbun

Vzduchování a pohyb vody v akváriu

Cichlidy z jezera Malawi

Skupina Mbun z jezera Malawi

Zdroje infomací a fotek: http://en.wikipedia.org/, http://fish.mongabay.com/, http://animal-world.com/,http://fish.mongabay.com/mbuna.htm, http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/fish_list.html, http://www.bigskycichlids.com/, http://laquacavederemou.free.fr/, http://www.bigskycichlids.com/ https://de.wikipedia.org/wiki/Benutzerin:BS_Thurner_Hof, https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Pinpin, https://en.wikipedia.org/wiki/User:MidgleyDJ,

Jaký typ filtru používáte?
Vnitřní
zacatekstredkonec 514 (31%)
Vnější
zacatekstredkonec 259 (16%)
Závěsný
zacatekstredkonec 199 (12%)
Jímkový
zacatekstredkonec 203 (12%)
Půdní
zacatekstredkonec 181 (11%)
Kombinuji více typů
zacatekstredkonec 290 (18%)
Počet hlasujících: 1646


<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 28. 6. 2015, 12:40 | Kategorie: Technika | Napsal: admin | Vytiskni stránku


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!