Karanténní nádržKaranténní nádrž je jednou z hlavních "zbraní" akvaristy. Při správném zařízení a používání vám dokáže ušetřit spoustu starostí. Neměli bychom zapomínat, že karanténní nádrž neslouží jen pro nemocné ryby, ale především by se měla používat jako "přechodová" nádrž pro nově koupené ryby a rostliny.

Jak je to s nově koupenými rybami?

Není třeba si nic nalhávat. Ryby v akvaristikách nejsou většinou chovány v nádržích, které jim mají zajistit dokonalý život, ale v takových, které je mají co nejrychleji prodat (přesvětlené, neosázené, přerybněné, o parametrech vody ani nemluvím ...). To nutně vede k tomu, že ryby jsou většinou ve špatné kondici nebo jsou dokonce nemocné. Karanténní nádrž slouží přesně pro takovéhle účely. Nově koupené ryby byste nikdy neměli dávat rovnou do společenské nádrže, ale nejdřív do karanténní a to alespoň na 2 týdny. Pokud se u ryb neobjeví žádné problémy, tak je můžeme přelovit do společenské nádrže.

Zlatým pravidlem je, že pokud máme v karanténní nádrži ryby už nějakou dobu, tak k nim nemůžeme přidat nově koupené. Čas v karanténní nádrži se nepočítá pro každou rybu zvlášť. (přístup typu: Neonku mám v karanténní nádrži 2 týdny, takže ji mohu přelovit. Skalára tam je týden, takže týden zbývá a včera jsem tak dal nově koupené sumečky, takže ty tam ještě 2 týdnu zůstanou NEFUNGUJE. Ve výše zmíněném případě musí zůstat v karanténní nádrži všechny ryby, které přišli do styku s nově koupenými sumečky, takže neonka, která už v nádrži 2 týdny byla, si tam bude muset pobýt další 2 týdny, protože přišla do styku s nově koupenými sumečky.)

Jak je to s nemocnými rybami?

Pokud je v karanténní nádrži nemocná ryba, tak ji ošetřujeme podle jejích příznaků. Nemocná ryba by měla být v izolaci 2 - 4 týdny (doba léčby + doba pozorování). I když už ryba vypadá zdravě a vyléčená, tak ji hned nepřendaváme, ale v karanténní nádrži bychom ji měli nechat další 1 - 2 týdny a pozorovat její chování a stav. Prázdnou karanténní nádrž bychom měli dezinfikovat a udržovat čistou. Po každé léčbě vyčistit filtr a veškeré vybavení vydezinfikovat.

Velikost karanténní nádrže?

Nádrž by neměla být příliš malá, protože se v ní špatně udržují stálé podmínky, ale ani příliš velká, protože léčiva se aplikují na objem vody, takže čím víc vody, tím víc léčiva potřebujeme. Osobně si myslím, že rozmezí 60 - 100 litrů je přiměřené. Léčit ryby ve 20 litrové skleničce je horor. Dále je třeba počítat s tím, že tato nádrž neslouží jen nemocným rybám, ale i těm nově koupeným, takže když si koupíte 30 neonek, tak je nechcete na 2 týdny zavřít do zavařovačky.

Jak zařídit karanténní nádrž?

Pravidlem číslo jedna je karanténní nádrž nijak nekomplikovat. Vystačíme si s jednoduchým molitanovým filtrem (biologická i mechanická filtrace), topítkem a teploměrem, vzduchovacím kamínkem a osvětlením. Nádrž nemívá dno, takže žádný písek, štěrk ani nic podobného. Jako úkryty skvěle poslouží umělé rostliny. Nedávejte do karanténní nádrže živé rostliny, protože si tím přiděláte jen starosti. Živé rostliny se dost špatně dezinfikují, mohou být choulostivé na podávaná léčiva atd., tyhle problémy u umělých rostlin neexistují a karanténní nádrž není tvořena pro okrasu ... v první řadě musí být funkční.

Jak je to s filtrací?

Molitanový filtr je pro tyto účely jak stvořený. Dobře se čistí a jednoduše provozuje. V těchto typech nádrží nepotřebujeme filtr s 5 komorami a různými filtračními médii, potřebujeme něco jednoduchého, co splní účel hrubé mechanické a biologické filtrace. Do molitanu se dají navíc jednoduše zavést prospěšné bakterie, které se v něm po čase sami vytvoří. Když budete umývat filtr ze společenské nádrže, tak ve "špinavé" vodě vymáchejte molitan, který chcete použít v karanténní nádrži (naprosto ideální je používat molitan normálně ve filtru u společenské nádrže a když je potřeba, tak ho jen přendat do karanténní). Osobně doporučuji molitan, který byl použit v karanténní nádrži při léčbě nemocných ryb po ukončení léčby vyhodit a nahradit novým. Já osobně bych takový molitan nikdy nedal zpět do filtru u společenské nádrže ani kdybych ho dezinfikoval 10 x. Jinak by filtrace (především u nemocných ryb) neměla být moc silná, protože ryby budou mít problém plavat proti silnému proudu a zbytečně se budou vyčerpávat.

Jak je to s provozem?

Pokud měníte vodu, tak je možné přidat část ze společenské nádrže, hlavně nedávejte vodu z karanténní nádrže do společenské ;). Osvětlení by mělo být tlumené a teplota stejná nebo mírně vyšší než ta, která je normálně ve společenské nádrži (záleží na tom jakou nemoc léčíte nebo zda jde jen o nově koupené rybky). Dno nepoužíváme, protože se nedá dezinfikovat a někteří parazité v něm mohou přežívat. Umělé rostliny byly vysvětleny už dříve. Vždy ve vaší karanténní nádrži používejte odlišné vybavení, než používáte normálně (např. síťku na lovení ryb nemůžete používat stejnou pro všechny nádrže). Co přijde do styku s rybou nebo vodou o které si nejsme jistí, zda není nemocná nebo nakažená, tak ji pak nemůžeme jen tak v klidu používat ve společenské nádrži (vybavení se musí dezinfikovat).

Jak dezinfikovat?

Nejjednodušším řešením je Savo (dekorace, zařízení, vše co přišlo do styku s vodou a akvárium samotné).

Věděli jste že ...

Podle výzkumů vyplývá, že jen asi 5% akvaristů využívá karanténní nádrž?

Používáte karanténní akvárium?
Ano, jak na nově koupené tak i nemocné ryby
zacatekstredkonec 487 (47%)
Ano, ale jen na nemocné ryby
zacatekstredkonec 264 (26%)
Ne, nepoužívám
zacatekstredkonec 276 (27%)
Počet hlasujících: 1027


<Starší | tento článek | Novější

Napsáno: 15. 9. 2015, 18:44 | Kategorie: Technika | Napsal: admin | Vytiskni stránku


Komentáře návštěvníků: 0

Zatím žádný příspěvek, tak začněte VyPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!