Fascinující Gavúnek Gertrudin (Pseudomugil gertrudae)Fascinující malý gavůnek z oblasti Austrálie.
Mimořádně krásný gavůnek vypadá skvěle, když je chován ve skupině. Ryby, které můžete vidět v nádržích, jsou mladé, a proto nemají rozvinuté omračovací zbarvení, které můžete vidět na přiložené fotografii. Tyto ryby jsou málokdy vidět v obchodech, takže pokud máte to štěstí a náhradní prostor v nádržích, kupte je.

pár

samec

samice

Český název: Gavúnek Gertrudin
Latinský název: Pseudomugil gertrudae
Čeleď: Pseudomufilidae (Duhounkovití)
Původ: Severní Austrálie, Nová Guinea
Maximální velikost: 6 cm
Vhodná teplota: 24 - 30 °C
Potrava: živá a mražená
Doporučené PH: 4 - 10
Doporučená tvrdost vody: 2 - 10 °dGH
Agresivita: mírumilovná rybka
Charakteristika: Hejnová ryba. Hladina by neměla být moc vysoká. Je velice aktivní.
Pohlavní dimorfismus: Samice oblejší a je bledá.
Rozmnožování: Pokud jsou chovány trvale je to snadné. Vajíčka se substrátem přenášejte do odchovné nádrže.


Mimořádně krásný gavůnek vypadá skvěle, když je chován ve skupině. Ryby, které můžete vidět v nádržích, jsou mladé, a proto nemají rozvinuté omračovací zbarvení, které můžete vidět na přiložené fotografii. Tyto ryby jsou málokdy vidět v obchodech, takže pokud máte to štěstí a náhradní prostor v nádržích, kupte je. Pseudomugil gertrudae je velmi malá duhová ryba, nacházející se v místech od severní Austrálie po Novou Guineji. Je součástí patnácti druhů, kde tvoří „modré oko“ rodiny. Jakmile spatříte tyto ryby, zjistíte, proč mají přezdívku „modré oko“. Dokonce i jako malý plůdek má ryba fluoreskující modré oči. Samci jsou v celkové zelenožluté barvě se zářivě žlutými prsními ploutvemi. Hřbetní a pánevní ploutve mají vzhled jako pírko. Samice mají kratší ploutve, ale jsou velmi atraktivní. Nemohou se stydět ani za oranžové zbarvení vedoucí do hloubi ocasu.
Dospělé ryby mají velikost pouze 1,5 cm, a tak jsou ideální do akvárií o objemu 5 litrů a více. Mohou být chovány i ve společenských nádržích, ale pouze v přítomnosti velmi klidných rybek. Vyhovuje jim teplota 26-27°C a neutrální pH.

Jako první tuto rybu popsal pan Weber v roce 1911, ovšem v tu dobu byla k dostání pouze v její domovině, a až v letech 1982-1985 byla rozšířená dále.

S. gertrudae jsou zajímavé ryby, které je snadné chovat. Pro skupinu tří samic a šesti samců stačí akvárium o objemu 10 litrů s teplotou 26-27°C a pH 7.

Místo štěrku v nádrži jim stačí pokrytí dna například rostlinami, kameny, dřevem. Pro tření je vhodné přidat dva „třecí mopy“ nejlépe z nylonové příze. Každý mop by měl být vyroben asi z 25-30 pramínků nití o délce asi 30 cm. Mop ve středu prohneme, a vznikne nám asi 15 cm dlouhý a o 50-60 pramínků nití „třecí mop“. Nejlepší barvou pro mopy je zelená, ale jsou k vidění i jiné barvy. Mopy nerozkládejte po nádrži, ale jen na dno, kde je rybky upřednostňují. Třou se za denního světla kolem dopoledne. Třecí fáze jsou podobné jako u halančíků, a to v té části, kdy samice odkládají na dno jednu až tři jikry za den.

Po asi týdnu mopy přendáme zvlášť do nádrže o objemu 1-5 litrů. Tři samice nakladou asi třicet jiker týdně. Je dobré přidat do nádrže nějaké rostlinky, na kterých se drží různé mikroorganismy sloužící potěru jako potrava po vylíhnutí. Při líhnutí musíme být trpěliví, protože líhnutí a následné rozplavávání trvá až dvacet dní při teplotě 26°C. Jakmile potěr začne volně plavat, můžete začít krmit naupliemi žábronožky solné – artemia salina a krmivy pro potěr. Krmte minimálně 2x denně. Ryby rostou poměrně rychle, po třech měsících při dobrém krmení dostanete dospělé rybky. Rodičům se jikry ani vylíhlý plůdek nejeví jako potrava, ale pokud necháme potěr s dospělými rybami, doroste nám do dospělosti jen pár kusů.

Tyto ryby jsou spíše sezonní, a měly by být považovány za annuální druhy.

Ohodnoťte článek
1 | 2 | 3 | 4 | 5
Průměr- 1.09

Warning: mysql_result(): Unable to jump to row 0 on MySQL result index 37 in /data/web/virtuals/127251/virtual/www/inc/navigace_clanky.php on line 5

<Starší | tento článek | Novější>

Napsáno: 23. 8. 2008, 13:39 | Kategorie: O rybách | Napsal: | Vytiskni stránku


Komentáře návštěvníků: 2
.:. Hannibal | www | mail | Zaslat odpověď | 2008-10-08 21:03:24
Máš nádherné fotky
.:. kikuška | www | mail | Zaslat odpověď | 2009-02-11 04:23:23

t fotky jsou jedinečnéPřidávat komentáře smí jen přihlášení uživatelé!